Spinki do mankietów – elegancki dodatek

Panowie noszą spinki do koszul wizytowych, wieczorowych, frakowych i smokingowych. Oczywiście są to koszule specjalne, z usztywnionymi mankietami, których mankiet wystaje zawsze lekko spod mankietu marynarki. Spinki to element biżuterii męskiej, który wyróżnia noszącego go mężczyznę i sprawia, że czuje się on i wygląda elegancko, wyjątkowo i stylowo.

Z czego składają się spinki do mankietów?

Możemy spotkać się z dwoma typami budowy spinek. Jeden typ chyba popularniejszy składa się z:

  • części ozdobnej – element, na który zwracamy uwagę i który przyciąga nasz wzrok, wykonany z ciekawego materiału, ozdobiony wzorkiem czy kamieniem szlachetnym, jest to górna i najistotniejsza część spinki
  • słupka – słupek łączy część ozdobną z przełącznikiem, przechodzi przez dziurki w mankiecie
  • przełącznika – jest częścią mechaniczną, która przekręca się o 90 stopni i odpowiada za stabilność spinki i niewyślizgiwanie się jej z dziurki.

Inny typ spinek wyposażony jest w łańcuszek, kulkę lub jedwabny węzeł. Tego rodzaju spinki nie mają przełącznika i typowego słupka. W zamian jest łańcuszek lub zakrzywiony słupek.

Rodzaje spinek

Oferta na rynku spinek do mankietów jest szeroka, możemy znaleźć między innymi spinki:

z wielorybim zapięciem – najbardziej popularny rodzaj spinek, nazwa wiąże się z kształtem przełącznika, dość tanie, ale jednocześnie nie są trwałe, część mechaniczna często szybko się psuje, wadą jest również ozdobna tylko górna część spinek

  • z łańcuszkiem – obie strony spinek są elementem ozdobnym, nie są wygodne w noszeniu, mało wygodne zapinaniu
  • z kulkami – ozdobna jest tylko jedna część – górna, trwałe, nie są wygodne w zapinaniu
  • w stylu wkręta – trwałe, mają klasyczny styl i design, ozdobne dwie części, nie są jednak komfortowe w zapinaniu
  • jedwabne – w całości jedwabne spinki, mają dwa identyczne jedwabne węzły połączone sznurkiem, nie są trwałe, ale również nie są drogie, mało eleganckie, raczej do noszenia na mało formalne spotkania.

Przeglądając ofertę spinek warto rozważyć też materiał spinek, może to być zarówno: złoto, srebro, brąz, miedź jak i tytan czy stal nierdzewna. Oczywiście wybór materiału zależy również od sumy pieniędzy, które chcemy na nie przeznaczyć. Nosząc spinki warto pamiętać, by były dostosowane do wydarzenia. Spotkanie biznesowe, uroczystości rodzinne na pewno wymagają elegancji, pięknie więc będą się prezentować złote spinki. Przy nieformalnych spotkaniach czy do biura dobrze sprawdzają się spinki na przykład jedwabne. Wszystko zależy od naszego stylu i gustu.

Leave a Comment